Industridesign från samlaren som aldrig slutar att samla!
Upptäck en spännande temaauktion med industridesign från Torbjörn Lenskog! Hans omfattande samling, ”Torbjörn Lenskog Design Collection”, skapades under 1980 och 90-talen och innehåller flera av 1900-talets mest centrala verk inom industridesign. Delar av samlingen har visats på Nationalmuseum och väckte stort intresse då samlingen innehöll många internationellt kända designföremål – som saknades och fortfarande saknas – på svenska museer. Efter att samlingen såldes så har föremålen skingras även då Torbjörn Lenskog fortsatte samlandet av 1900-talets industridesign – bland annat Braun och Olivetti. Några av föremålen i auktionen visades på Nationalmuseum 1996-97, bland annat Olivetti Lettera 22 och Olivetti Lexikon 80. Bukowskis presenterar gladeligen en följd av det senaste decenniets samlande från samlaren som aldrig slutar att samla!