HJÄLMKANNA, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i underglasyrblått samt famille rosefärger, med motiv av blommor, längd 16,5 cm.

Slitage, smärre bränningssprickor, smärre kantlagning.

1 000
87
91
Utropspris
3 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (3 bud)
9 sep 2018 21:25
1 000 SEK
9 sep 2018 18:46
400 SEK
31 aug 2018 21:45
300 SEK