PETER WEISS, olja på pappannå, signerad och daterad -42
"Kannibalköket". 28 x 20 cm.
Något slagen pannå. Repor. Färgbortfall. Intryckningsskada.
Ej droit de suite.
Gummesons konsthall, Stockholm, "Peter Weiss", april 1945, utställningskatalog 59, catalog no. 16katnr 12.
Södertälje konsthall, "Peter Weiss - måleri, collage, teckning", 1976, kat nr 56.
Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980.
Kunsthalle Bremen, "Peter Weiss als Maler", 16 januari - 20 februari 1983, katnr 52.
Uppsala Konstmuseum, 3 september 2016 – 8 januari 2017, kat nr 22
Utställningskatalog, Museum Bochum, Kunstsammlung, "Der Maler Peter Weiss - Bilder, Zeichnungen, Collagen, Filme", 8 mars - 27 april 1980, avbildad plansch 114.
Utställningskatalog, Kunsthalle Bremen, "Peter Weiss als Maler", 16 januari - 20 februari 1983, avbildad.
Peter Weiss var en tysk-svensk konstnär, författare och regissör. Han bedrev konststudier vid akademin i Prag. Kom till Sverige 1939 och ägnade sig först enbart åt måleriet, som visades offentligt 1945. Följande år blev han svensk medborgare. Måleriet var både modernistiskt och traditionsbundet med surrealistiska inslag. Peter Weiss är dock mest känd som författare, bok- och tidskriftsillustratör och filmare i experimentella och dokumentära filmer.