ÅKE PALLARP, skulptur, trä, metall och plast, signerad och numrerad 80/110.
"Elektriska Tulpaner", 1968. Mått 90 x 20 x 20 cm, något varierande mått beroende på hur lamporna ställs. Extra glödlampor medföljer.
Ej funktionstestad. Smärre slitage. Färgbortfall.
Multipeln skapades i samarbete mellan konstnären och Moderna Museet i Stockholm 1968. Ett exemplar finns i museets samlingar, MOM/2005/104.