VERNER PANTON, bordslampa, "Flower Pot", Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.
Stomme i stålrör. Blå emaljerad kupa. Höjd ca 32 cm.
Smärre slitage. Repor. Ej funktionstestad.