SKRIVBORD, "Regina", Nordiska Kompaniet, 1934.
Betsad björk. Två lådor i sarg, beslag av mässing. Skiva med infälld bläckhållare av mässing. Märkt med plakett. Längd 105,5. Bredd 65. Höjd 75,5 cm.
Slitage. Repor. Märken. Smärre fläckar.