TESERVIS, 11 delar, fajans, Gabriel Burmeister, daterad 1933.
Bestående av:
Åtta koppar med fat, diameter på fat 16 cm.
En gräddkanna med fat,
En sockerskål med lock, diameter 10 cm (kantspricka).
En tekanna med lock.
Slitage, bränningssprickor, tillverkningsdefekter, en med kantspricka, glasyrdefekt.