ORLA MOLGAARD-NIELSEN & PETER HVIDT, SOFFA OCH FÅTÖLJ, modell FD 146, France & Son, Danmark. 1950-tal.
Stommen av teak samt ryggar av flätad rottign. Märkta. Soffans längd ca 157, sitthöjd ca 44 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Fläckar vid klädseln. Skador vid rottingen.