Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

BURK, Art Deco, CG Hallberg, Stockholm, 1934.

Av tenn. Cylindrisk. Löst lock med krönande sjöjungfru. Höjd ca 20 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
2 600
247
282
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (21 bud)
17 mar 2018 18:43
2 600 SEK
17 mar 2018 15:55
2 400 SEK
17 mar 2018 15:55
2 400 SEK
17 mar 2018 13:22
2 000 SEK
17 mar 2018 13:22
1 900 SEK
17 mar 2018 10:43
1 800 SEK
17 mar 2018 10:43
1 700 SEK
16 mar 2018 19:26
1 600 SEK
16 mar 2018 19:02
1 500 SEK
16 mar 2018 19:02
1 400 SEK
16 mar 2018 19:00
1 300 SEK
16 mar 2018 19:00
1 200 SEK
16 mar 2018 17:29
1 100 SEK
15 mar 2018 17:42
1 000 SEK
15 mar 2018 16:06
850 SEK
15 mar 2018 16:06
800 SEK
15 mar 2018 12:19
550 SEK
15 mar 2018 12:19
500 SEK
10 mar 2018 20:21
400 SEK
10 mar 2018 20:21
350 SEK
9 mar 2018 21:11
300 SEK