SIRI RATHSMAN, olja på duk, signerad och daterad -51.
Abstrakt. Bildmått 61 x 50 cm.
Smärre slitage. Mindre fäck.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.