MARIA LINDEMAN, GOLVLAMPA, K10-2, Idman, 1900-talets mitt.
Polerad mässing samt svartlackerad metall. Konformade glasskärmar, höj- och sänkbara. Skärmens höjd 17 cm, stommens höjd 141 cm, rund fot ø 23 cm. Totalhöjd ca 152 cm.
En skärm skadad. Ej funktionstestad. Avbrytarna ej original. Repor med färgförlust.