Fanerade med palisander. Två dörrar vardera med bakomliggande låd och hyllinredning. Märkta "made in denmark", samt "Danish furniture makers control". Metallben. Bredd 138, djup 44, höjd 71 cm (vardera). Nyckel finns.
Slitage, repor, ett bakstycke med hål. Troligen senare ben.