KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, serveringsbord, ur Triva-serien för NK:s Verkstäder i Nyköping, 1960-tal.
Mahogny, rektangulär, i sargen två lådor med mässingshandtag, hyllplan, på hjul. Beslag designade av Sigurd Persson. Etikettmärkt. Längd 80 cm. Djup 43 cm. Höjd 64 cm.
Obetydligt ytslitage. Slitage på hjul.