BIRGER HAGLUND, Collier med bergkristall.
Sterlingsilver. Signerad Birger H. Stämplad BIRGER HAGLUND. Stockholm 1963. Stel men öppningsbar. Fantasislipad bergkristall, diameter 30 mm. Innerdiameter 12,5 cm. Total höjd ca 18 cm. Vikt 48 gram.
Anlupen. Bruksslitage.