LARS STOCKS, skulpturer, 6 st, patinerad metall, en av dem signerad.
Kompositioner. Höjd/längd ca 13- 32 cm.
Sedvanligt slitage.
Den vågformade plåten är ett materialprov inför val av tjocklek på metallen som skulle användas vid skapandet av skulpturen "Livets Träd" som invigdes 1981 på Kungsbacka torg.