Tvåsits. Mässingsstomme med armstöd och rygg i naturfärgat läder. Lösa stoppade dynor klädda i vitt läder. Längd 192, djup 92, höjd 65 cm.
Bruksslitage. Smärre mörkare repor i sittdynorna.