Glas och mässing. Skrivbord i svängd form, Etikettmärkt. Bredd 172 (inner-mått ca 105) djup 65, Höjd 74.
Hurts, "President Cassettiera" , svart front med 4 lådor (översta m lås), övriga sidor spegelklädda, handtag i mässing, på trissor. Etikettmärkt. 44x44, H ca 67 (m trissor). Nyckel finns.
Gott skick, mindre slitage o repor., obetydlig nagg. Spegelglas på hurtsens ovansida m större nagg i bakkant..