SJAL, Pucci
Flerfärgad mönstrad kashmir-sjal. Etikettmärkt "EMILIO PUCCI FIRENZE". Ca 160 cm x 35 cm
Obetydligt ytslitage.
Pucci är ett italienskt modehus grundat av Emilio Pucci 1947 i Florens. Pucci designade sina första kollektioner för ett skidåkningslag vid Reed College. Han använde sig av nymodiga, stretchiga material. Synonymt med Puccis design är djärva geometriska tryck med närmast kalejdoskopiska effekter i bjärt kontrasterande färger. På 1960-talet designade Pucci bland annat uniformer för det amerikanska flygbolaget Braniff International. Idag driver norrmannen Peter Dundas företaget vidare.