Kannan med oval form med raka sidor. Uppsvängt handtag lindat med rotting. Höjd 12,5 cm. Sockerskrin, invändigt förgyllt. Lock på gångjärn. Vikt 763 g.
Insats för tesil troligen ej tillhörande, stämplad "HK" (nät saknas). Sockeskrinets knopp med slitage på rottingen. Smärre slitage och bucklor. Senare gravyr undertill.