NIKOLS KARL & PLINKE, TEKANNA, Silver, S:t Petersburg, Ryssland, 1880/90-tal.
Rund form avsmalnande uppåt. Uppsvängt handtag. Isolerbrickor och lockknopp delvis i ben, Invändigt förgylld. Hållare till tesil. Höjd 15 cm. Vikt 690 g.
Nät till silen saknas. Senare gravyr med monogram TH eller HT på livet.