Art Noveau. Konande form med graverad dekor av blomslingor och monogram. Lockknoppar i ben. Invändigt förgyllda. Kontrollmästare Ivan Lebedkin.
Tekanna, höjd 13 cm.
Sockerskål, höjd 11 cm.
Gräddkanna, höjd 9 cm.
2 koppar med hänklar, höjd 8-9 cm.
Vikt 1168 g.
Smärre slitage. Senare monogram och minnesgravyr. Kannans handtag nägot löst, foten med bucklor.