Dosa med dekor i Niello-teknik. Kontrollör Viktor Savinkov. På locket gatubild med lantegendom bakom staket. Baksidan med närmast heltäckande traditionellt mönster samt utsparad reserv. Längd 10 cm. Vikt 126 g,
Slitage, dekoren med ställvis hårt slitage. Smärre bucklor.