Invändigt förgylld, rektangulär med stansade brodyrer och pålagda plaketter med antikiserande motiv. Svängd pip med djurhuvud, benhandtag och benknopp. Höjd 14,5, längd 25 cm. Total vikt 658 gram.
Slitage, borttaget monogram sannolikt under pipen och pip med skada.