Jugend. Skål i slipad kristall, troligen senare. Monterad med lösa hänklar i silver. Dekor med slingrande växtornament samt stenar. Silvervikt totalt 447 g. Hänklarnas längd 12 cm. Total längd 36 cm.
Otydliga stämplar. Smärre slitage. Glasskål, senare, med nagg, slitage, delvis nedslipad, nött.