Ovoid form med hamrad yta. Uppsvängt handtag, bladhölstrat vid fästet. Isolerbrickor i ben. Kannas höjd 20 cm. Sockerskål med lock och uppsvängda hänklar. Diameter 12 cm, höjd 12 cm. Gräddkanna höjd 9,5 cm. Sockerskål och gräddkanna invändigt förgyllda. Weight 944 g,
Obetydligt ytslitage.