Haltstämpel 13. Invändigt förgyllda, bestående av tekanna, två mockakannor, sockerskål med hänkel samt gräddkanna med snås. Släta med pärlstav, på locken blomma, svärtade trähandtag. I senare, anpassad trälåda med lås. Tekannans höjd 11 cm, total vikt 1.152 gram.
Tekannans lock löst, repor, slitage.
Familjen Nobel.