Förföriska flakonger

FÖRFÖRISKA FLAKONGER
I civilisationens begynnelse använde man sig av essenser och oljor som man fick när man brände blommor, plantor och träd och ordet parfym kommer ur latinets per fumum som betyder "genom rök". Den äldsta parfymflaskan är ca 4 000 år gammal och har hittats i en egyptisk grav. Ungefär vid samma tid blev parfymernas behållare viktiga, både rent praktiskt men även det konstnärliga utseendet var av stor vikt. Från början tillverkades de av alabaster och stenmaterial och så småningom i glas, guld och andra dyrbara material. På 1920-talet gav sig modehusen in i parfymindustrin och lade stor vikt vid flaskornas utseende. Här säljer vi en samling faktiser från 1900-talets början.

29 föremål
CHRISTIAN DIOR, 12 st så kallade faktiser.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAKTISER, så kallade, 17 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERMÈS, 7 st så kallade faktiser samt en parfymflaska.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CABOTINE, så kallade faktiser, 2 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHANEL, så kallade faktiser, 10 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAKTISER, så kallade, 2 st.
FAKTISER, så kallade, 2 st.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NINA RICCI, så kallade faktiser, 6 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
PARTI PARFYMPROVER, 62 st.
PARTI PARFYMPROVER, 62 st.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VALENTINO, så kallade faktiser, 5 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CABOCHARD, så kallade faktiser, 3 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAKTISER, så kallade, 23 st.
FAKTISER, så kallade, 23 st.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAKTISER, så kallade, 3 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GIVENCHY, så kallade faktiser, 3 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
505 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HERMÈS, "Caléche", så kallade faktiser, 2 st, parfymflaskor.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHRISTIAN DIOR, så kallad faktis, "Diorling".
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NINO CERUTTI & SONIA RYKIEL, 4 st så kallade faktiser.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
NINA RICCI, 8 delar.
NINA RICCI, 8 delar.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK