SLAGBORD, modell nr 4, Kleppe Møbelfabrikk, vidareutveckling av Bendt Winges design, 1950/60-tal.
Fanerat med teak, benställning av bok. Dubbla grindar. Längd (64+34+64) totalt 162, bredd 88, höjd 73,5 cm.
Renoverat med smärre slitage och lagningar. Obetydliga fanersläpp. Smärre märken och fläckar.
Om Bendt Winge:
Linder, Mats. Norske Designmøbler 1940-1975. Samler & Antikkbørsen. Drammen, 2011.
Walseth, Sveinung. Kleppe Møbelfabrikk AS : Frå handverk til moderne industri. Hovdebygda, 2004, s. 90-92