Fanerat med teak. Hänklar i gulmetall. Fällbara ben. Etikettmärkt. Längd 67 cm, bredd 39 cm, höjd 49,5 cm.
Smärre bruksskick.
Avbildat i produktkatalogen «AS Aase Dreieri – Furniture Factory – Ganddal, Norway». Udaterad, ca. 1960.
Bordet är enligt uppgift avbildat i Winges privata arkiv.