Fanerat med mahogny. Längd 182 cm. Bredd 45 cm. Höjd 177 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fläckar och mindre skador. Nyckel fungerar inte till ett skåp.
Beställare Drabløs (möjligen Edvard Drabløs 1883-1976, norsk skådespelare).
Om Rastad Relling:
Linder, Mats. Rastad & Relling. Form Forlag. Oslo, 2016.
Rastad & Relling Tegnekontor AS. Enligt uppgift illustrerat register över firmans totala produktion. Odaterad.
Se bifogade bilder på snarlikt skåp ur Bonytt nr 1, 1947 samt bild på beställningslista.