Fanerat med teak, delvis svartmålat. Tre lådor i sarg. Bredd 104 cm, djup 56 cm, höjd 99 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage samt smärre repor.
Linder, Mats. Ola-pulten – Norske Designklassikere. Samler & Antikkbørsen, 8/2013. Drammen, 2013.
Linder, Mats. Norwegian Icons. Blomqvist Kunsthandel. New York, 2014.