Ek och ekfaner. Soffor med uppfällbara sitsar med bakomvarande förvaring, en med lös bordsskiva vid gavel. Klädsel i rutmönstrad och grön textil. Bord med avtagbar hylldel. Soffors längd 190 cm. Bordets mått 70 x 70 x 73 cm.
Ställvis slitage och fläckar på stomme. Möjligen avsaknad av en knapp i förvaringsdel.