GANDAU - Modell. Väktarfigur. Kalash, Kafiristan, Afhanistan/Pakistan.

Man i turban sittande på stol. Snidat och skuret trä. Höjd 50, 17x17.

slitage Skador.

Proveniens

Peter von Busch Samling.

Gandau, gravfigurer, snidades i naturlig storlek och placerades som väktare vid kistan.

Klubbat pris
6 000
530
552
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (9 bud)
4 mar 2018 22:53
6 000 SEK
4 mar 2018 22:50
5 555 SEK
4 mar 2018 22:48
5 000 SEK
4 mar 2018 22:47
4 000 SEK
4 mar 2018 22:43
3 500 SEK
1 mar 2018 18:54
3 000 SEK
26 feb 2018 6:02
2 200 SEK
24 feb 2018 17:18
2 000 SEK
22 feb 2018 19:31
500 SEK