Med form av näbb, Näshornsfågel. H 14, B 8.
Fint slitage, trissa saknas, nagg vid fästet. Nagg.
Peter von Busch samling.
Nr 87, Liljevalchs: Före/Before Picasso, Afrikansk konst i svensk ägo. 1988/1989
Louisiana, "Afrika, Afrika!". 11.03.89-11.06.89