Antique toys

Nu är Bukowskis efterlängtade och återkommande leksaksauktion här och bjuder på 50 nummer med fantastiska leksaker. Samlare och nostalgiker kan finna leksaker från Mattel, Lehmann, Märklin, Schuco, Marusan med flera. Auktionens höjdpunkt är Ernst Paul Lehmanns ovanliga ”Boxer Rebellion”. En av de ovanligaste leksakerna som har sålts på auktion i Sverige under de senaste 20 åren.

44 föremål
BARBIEDOCKOR, 3 st med tillbehör, Mattel, 1960/70-tal.
Klubbat pris
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TIPP & CO, sidovagnsmotorcykel, Tyskland, 1930-tal.
Klubbat pris
26 001 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ALPS, "Ford 4000 forklift", Japan, 1960-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HÄSTEKIPAGE, gjutjärn, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LIMOUSINE, sannolikt Hans Eberl, Tyskland ca 1910.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GAMA, brandman, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIPP & CO, flygplan, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KELLERMAN & CO, Motorcykel, Tyskland, 1950-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHOENHUT, "Katten Felix", USA, 1920-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SCHUCCO, Gnome, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ARNOLD, racerbåt, Tyskland, 1920-tal.
Klubbat pris
2 726 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MARUSAN, Cadillac, Japan ca 1951.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MASUDAYA, Oldsmobile, Japan, ca 1956.
Klubbat pris
2 025 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARUSAN, Friction car, Japan, 1950-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BING, Limousine, Tyskland, ca 1930.
Klubbat pris
3 050 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LEGO SYSTEMS, "6082", Danmark, ca 1993.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TÅGSET, 3 delar, Tyskland, 1920-30-tal.
Klubbat pris
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LEGO SYSTEMS, 6274, Danmark ca 1989.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LEGO SYSTEMS, 6086, Danmark ca 1992.
Klubbat pris
4 050 SEK
Utropspris
4 000 SEK