Trä. Skuren dekor. Längd 48, bredd 43, sitthöjd 42,5, höjd 83 cm.
Kompletterad och med lagningar. Slitage och skador såsom torrsprickor, hål efter spikar, en skruv i bakre del av sitsen. Repor. Senare sits medföljer.
Handskrivet dokument medföljer stolen med texten: "Kungaportätt. Har funnits på Karl. d. 15. es. Jaktstuga liksom den runda stubbstolen".