Målat i ädelträ-imitation och bronserat. Urtavla i mässing och tenn. Svängd form med indragen midja. Skuren dekor av akantus, blommor och bladverk. Pendel, ett lod och vev medföljer. Bredd 44, djup 26, höjd ca 237 cm. Nyckel finns.
Skador. Målningen från 1800-talets andra hälft. Färgbortfall. Senare krön. Ej funktionstestad.