MAJ BRING, olja på duk, signerad Maj Bring och daterad 1910.
"Nordre älv". 46 x 54 cm.
Ospänd ram, ytsmuts och mindre färgbortfall.
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Den otroliga verkligheten - 13 kvinnliga pionjärer", 13 okt 1994 - 8 jan 1995. Utställningen fortsatte till Göteborgs konstmuseum där verket också visades.