ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 3/5.
"Födelse". Utförd 1954. Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 5,5, längd 25 cm.
Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle - Lizzie Olsson Arle”, 5 feb - 29 feb 1972, kat nr 62.
Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980, kat nr 3.
Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 43, sid 124.