ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad A. Arle och numrerad 1/4.
"Höna som sprätter sand". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd, 20,5, längd 64 cm.
Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980, kat nr 19.
Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad i gips sid 79.