ASMUND ARLE, Skulptur, terracotta, signerad Asmund Arle och daterad -48.
"Vilande ko". Utförd i slutet av 1940-talet. Höjd 16, längd 39 cm. Monterad på träplatta. Total höjd 22,5 cm.
Bräckage i kalvens ena bakben.
Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 167.