ASMUND ARLE, Skulptur, brons, signerad Asmund Arle och daterad 1959.
"Marja stående". Gjutarstämpel H. Bergman Cire Perdue. Mörkpatinerad brons. Höjd 31 cm.
Konstakademien, Stockholm, ”Asmund Arle”, 27 feb - 9 mars 1980.
Viveca Wessel, "Asmund Arle", SAK, 1996, avbildad sid 42.