OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk.
Skeppsmålning. 33,5 x 44,5 cm.
Vågigt papper eller duk. Ställvis krackelerad. Ställvis slitage. Smutsig.
Enligt bifogad information föreställer målningen Barken Truro från Malmö vilken hade kapten Bernhard Andersson från Höganäs som befälhavare. Enligt samma information är målningen utförd av Bernhard Anderssons son Arvid Estham.