CHRISTIAN SCHMIDT-RASMUSSEN, akryl på duk, signerad Christian Schmidt-Rasmussen och daterad 2003 a tergo.
"Solidarity". 140 x 200 cm.
Smärre ytsmuts och fläckar.
Galleri Nicolai Wallner, Köpenhamn.
Konstakademien, Stockholm.
Kopavogur Art Museum, Reykjavik.
Kunstnernes Hus, Oslo.
Charlottenborg, Köpenhamn.
Victoria Miro Warehouse, London.
Konsthallen, Helsingfors.
Carnegie Art Award 2004, avbildad i färg uppslag sid 146-147.
Verket ”Solidarity” av Christian Schmidt-Rasmussen nominerades, under ledning av juryordförande Lars Nittve, till Carnegie Art Award.
Christian Schmidt-Rasmussen erhöll Carnegie Art Award 2012.
”Christian Schmidt-Rasmussen arbetar parallellt med flera tekniker, i detta fall akryl på duk. Influerad av popkonst och 70- talets ikonografi konfronterar hans textmålningar betraktaren med raka slagord.”
Citat ur jurytext, Carnegie Art Award