Marie-Louise Ekman

MARIE-LOUISE EKMAN
Marie-Louise Ekman är ett enastående unikum i svenskt konstliv. Genom sin omfattande samt, inte minst, mångfacetterade konstnärliga produktion har hon skildrat tillvaron helt efter eget huvud. Att Marie-Louise Ekman är mer aktuell än någonsin framgår av Klas Gustafsons bok ”Marie-Louise Ekmans två liv” från 2015 samt den just nu pågående utställningen ”Marie-Louise Ekman” på Moderna Museet i Stockholm. I den här temaauktionen kombinerar Bukowskis Marie-Louise Ekmans imponerande konstnärskap med en stark proveniens då samtliga verk kommer från Jan & Dagny Runnqvists samling/Galerie Bonnier, Lausanne/Gèneve.

13 föremål
MARIE-LOUISE EKMAN, affisch, offset, 1970-tal.
Klubbat pris
3 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MARIE-LOUISE EKMAN, utställningsaffisch.
Klubbat pris
751 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK