SIRI RATHSMAN, blandteknik på papper, signerad och daterad 1947
"Somrig bukett, stilleben”. 71 x 47 cm.
Ej examinerad ur ram. Repor. Smärre gulnad. Färgbortfall/veck i nedre högra kanten.
Siri Rathsman (1895-1974) studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap.
1947 visades Siri Rathsmans måleri på utställningen ”Parisare” på Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm.
”Det är något särskilt med arbetsatmosfären i Paris i alla fall, vad det nu kan bero på, säger Siri Rathsman som besöker Sverige för utställningen ”Parisare”, vilken öppnas på Svensk-franska konstgalleriet på lördagen med vernissage kl 14-17. Jag vet inte om det är den stimulerande kontakten med de många utställningarna och museerna som gör att alla svenska konstnärer längtar till Paris. Själv vet fröken Rathsman vad hon talar om - hon har varit ”parisare” sedan 1919 och hör jämte Greta Knutsson och Nils von Dardel till de konstnärer som enligt experters utsago bäst har förstått att leva sig in i franskt måleri.”
Ur intervju i DN, 11 oktober 1947
Moderna Museet äger landets största samling, 27 verk, av Siri Rathsman. Se bl.a Moderna Museets verk ”Röda blommor” (ref NMG 521/1950) och ”Bukett” (ref NMG 68/1953).
Siri Rathsman är även representerad på bl.a Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Norrköpings Konstmuseum.
Siri Rathsman visades på Moderna Museets grupputställning ”Supersurrealismen” 2012-2013.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.