LISA D MANNER, olja på pannå, signerad Lisa D Manner och daterad 2015 a tergo.
"Gleanings". 15 x 15 cm.
Ytsmuts.
Galleri Arnstedt, Östra Karup.
"Att Lisa D Manner är en mästare på ljus, reflexer och skugga blir man varse i en serie mycket vackra, ockrafärgade målningar som skimrar i avancerade rumsliga scenerier. Oerhört ambitiösa lager av arkitektoniska detaljer och vridningar av perspektivet finns att upptäcka.”
Svenska Dagbladet 5 mars 2016