BIRGER BIRGER-ERICSON, olja på pannå, signerad
"Christians trädgård” 38 x 46 cm.
Fläckar. Ytsmuts. Repor.
Expressive Birger E:son Birger (även känd som Birger Birger-Ericson, 1904-1993) är en autodidakt målare känd för sina porträtt, landskap och fantasifigurer i ofta färgstark omgivning och miljö. Huvudsakligen arbetade han i olja, tempera och akvarell.
Birger Birger-Ericson finns bland annat representerad i samlingarna på Nationalmuseum i Stockholm och på Prins Eugens Waldemarsudde.