ROBERT HÖGFELDT, blandteknik på papper, signerad R. Högfeldt
"Farlig kust", bildmått 26,5 x 42 cm.
Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram.
Robert Högfeldt "Högfeldts Bästa", Bra böcker, Höganäs, tryckt i Spanien 1979, avbildad sid 41. Boken medföljer.
Gustaf Robert Högfeldt föddes 1894 i Eindhoven, Holland och dog 1986 i Stockholm. Han var bildkonstnär och är främst känd som akvarellist. I hans bilder återfinns ofta komiska och sagolika berättelser. Han studerade i Paris, Düsseldorf samt i Stockholm och finns representerad på Nationalmuseum och Moderna Museet i Stockholm. Mest känd är han för sina humoristiska bilder och bokillustrationer, ett exempel är illustrationerna till Maria Olofssons bok "På trollkalas, sagor för snälla och stygga barn".