FINSTA, serigrafi, 2009, signerad och numrerad 30/40.
Bildstrl. 83 x 57 cm.
FINSTA (1981), svensk konstnär med rötter i graffitikulturen. Under senare år har han samarbetat med varumärken som Nike, Piaggio Liberty, Sixpack France mfl.
Han började måla graffiti 1993 och har under senare år utvecklat en egen stil. Han väljer ofta att uttrycka sig med figurer och föremål, snarare än att framhäva bokstäver och text.
Hans stil är inspirerad av skateboardkulturen och tidningen MAD. En ofta humoristisk stil som trotsar idén om vuxenvärlden.
Genom verket ”Sprayer 1” & ”Sprayer 2”, ser vi en sprejande hand, en människa, ett monster. Som om människan inte vore i kontroll över sig själv. Först spray, sedan monster. Det är så samhället ser på det.